Rada Biznesu przy Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ
Rada Biznesu przy Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ została powołana na spotkaniu w dn. 10 maja 2012 r. z udziałem przedstawicieli 17 firm (ABB, Accenture, Aegon, AMG (obecnie ATOS), Citi, BMS, BRE Bank, COMARCH, Cybercom, Ericpol (obecnie Ericsson), Infosys, Katana Konsulting, Proton Relations, Rule Financial (obecnie GFT), Urząd Statystyczny w Łodzi, Teleca Poland, Transition Technologies).
Pierwszym przewodniczącym Rady Biznesu był prof. dr hab. Tadeusz Krasiński.
Jej celem jest ułatwienie i sformalizowanie kontaktów pomiędzy środowiskiem biznesowym a Wydziałem. Obecnie w skład Rady Biznesu wchodzą zarówno firmy branży IT, jak i banki czy instytucje finansowe.
Proponowane płaszczyzny współpracy
Inwestycja w przyszłych pracowników firm
- Praktyki zawodowe dla studentów kierunku matematyka, informatyka i analiza danych.
- Spotkania ze studentami in „Piątkowe wykłady ekspercie”. Są to cykliczne spotkania
z naszymi studentami, w trakcie których firmy z Rady Biznesu mają okazję zaprezentować krótki wykład związany z technologiami informatycznymi wykorzystywanymi w codziennej pracy, przedstawić ewentualne oferty pracy, a także wymagania stawiane kandydatom, czy przedstawić ogólny proces rekrutacji. - Prace dyplomowe przygotowywane wspólnie z pracownikami firm. Opiekunem pracy jest nasz pracownik, jednak pewne jej fragmenty (lub cała praca) powstaje przy współudziale specjalistów z firmy. Może to być na przykład zaangażowanie dyplomanta w konkretny projekt realizowany w firmie z zachowaniem zasad poufności i polityki bezpieczeństwa.
Wsparcie dydaktyczne Wydziału
- Przedmioty firmowe realizowane przez specjalistów z firm. Stroną formalną zajęć zajmuje się nasz pracownik (kwestie organizacyjne, zaliczenie itp.) Przedstawiciel firmy jedynie prowadzi zajęcia.
- Mikrokursy – dwu lub czterogodzinne spotkania ze studentami w ramach istniejącego przedmiotu, w trakcie których specjalista z firmy realizuje ciekawe zagadnienie związane
z tematyką zajęć. - Konsultacje przy tworzeniu i modyfikacji programów studiów.
Inwestycja w kadry Wydziału
- Udział specjalistów z firm w seminariach naukowych.
- Szkolenie dla pracowników.
Współpraca naukowa
- Wspólne wnioskowanie o granty na realizację zadań B+R.
- Wymiana doświadczeń pomiędzy teoretykami i praktykami.
- Pomoc w realizacji zadań, w których konieczna jest wiedza naukowa (m.in. w ramach współpracującego z Wydziałem Centrum Analiz, Modelowania i Nauk Obliczeniowych (CAMiNO).
Korzyści dla firm
- Nieodpłatna pomoc przy rekrutacji pracowników.
- Promocja projektów realizowanych przez firmy poprzez dostęp do naszych kanałów informacyjnych (FB, strona internetowa, itp.) oraz przestrzeni reklamowej w budynku Wydziału.
- Członkostwo w Radzie Biznesu jest bezpłatne.